Prezident s príbehom a so zmyslom pre spravodlivosť

Voľby v roku 2019 rozhodnú o tom, akého prezidenta si Slovensko zvolí na nasledujúce päťročné obdobie. Neexistuje nijaká záruka, že dobrý prezident vznikne ako výsledok náhod, ako si to myslia ambiciózni jednotlivci. Hrajú vabank a prezidentské voľby 2019 sa začínajú okrem niekoľkých výnimiek meniť na ich ctižiadostivú hru a na predohru kampane politických strán do parlamentných volieb.

Sme presvedčení, že novým prezidentom Slovenskej republiky sa má stať v roku 2019 osobnosť s celoživotnou skúsenosťou a s príbehom, s ktorým môže predstúpiť pred verejnosť. Takým prezidentom bude František Mikloško.

František Mikloško ako človek hlbokej viery nikdy nepodľahol zvodom komunistického režimu. Ako kresťanský disident bol jedným z kľúčových organizátorov Sviečkovej manifestácie v marci 1988, kde bola prvý raz verejne sformulovaná požiadavka na dodržiavanie religióznych a občianskych práv. V novembri 1989 sa stal jedným z kľúčových predstaviteľov Verejnosti proti násiliu. Ako predseda prvej slobodne zvolenej Slovenskej národnej rady bránil základy novej demokratickej spoločnosti a stal sa jedným z najvýznamnejších ponovembrových politikov.

František Mikloško si so sebou nesie silný životný príbeh, hlbokú ľudskú a politickú skúsenosť. Vďaka tomu bude vedieť odolávať vnútorným aj vonkajším tlakom.

Ako politik KDH sa významnou mierou zúčastnil na zápase s mečiarizmom, ktorý sa skončil vo voľbách po roku 1998 vstupom Slovenskej republiky do Európskej únie a NATO. Spolu s ďalšími sa svojou dôslednosťou zaslúžil aj o to, že neboli premlčané Mečiarove amnestie. Na tom všetkom má František Mikloško nespochybniteľnú zásluhu svojou osobnostnou zakotvenosťou v západnej, kresťansko-judaistickej tradícii a toto smerovanie si uchoval aj v rokoch Ficovho režimu.

František Mikloško veľmi rýchlo rozoznal, že ponovembrové Slovensko ohrozuje od začiatku lož ako pracovný nástroj, a v súčasnosti rozklad štátu a jeho inštitúcií, rakovinový nádor korupcie, nenávistná povaha fašizmu, neschopnosť elementárnej slušnosti a empatie voči najslabším a bezbranným. V tom spočíva jeho základný zmysel pre spravodlivosť. Bude prezidentom, ktorý spája. Jeho skúsenosť je zárukou, že bude vedieť odolávať vnútorným aj vonkajším tlakom.

František Mikloško si so sebou nesie silný životný príbeh, hlbokú ľudskú a politickú skúsenosť. Jeho celoživotné smerovanie je zároveň záväzkom a povinnosťou voči ľuďom, aby vstúpil ako kandidát na funkciu prezidenta Slovenskej republiky do zápasu o slušné a spravodlivé Slovensko, v ktorom budú ľudia radi žiť.

Bratislava 6. júna 2018.

Juraj Mojžiš, esejista
Vladimír Palko, matematik
Peter Zajac, vedec
Dagmar Babčanová, diplomatka
Rudolf Bauer, odborník na verejnú správu
René Bílik, vedec
Veronika Bruncková, študentka, občianska aktivistka
Štefan Bučko, herec
Lev Bukovský, matematik
Miroslav Cipár, výtvarník
Eva Cisárová-Mináriková, textilná výtvarníčka
Rudolf Dobiáš, spisovateľ
Pavol Hric, kresťanský aktivista
Egon Gál, filozof
Fedor Gál, sociológ
Eugen Gindl, publicista
Eva Güttlerová, podnikateľka
Štefan Hríb, novinár
Tomáš Janovic, aforista
Michael Jurkovič, kreatívec
Eugen Korda, novinár
Václav Macek, historik filmu a fotografie
Pavel Malovič, lekár
Marian Meško, výtvarník
Igor Minárik, výtvarník
Martin Mojžiš, fyzik a publicista
Marián Mudroch, výtvarník
Gabriela Némethová, vydavateľka
František Neupauer, výskumník
Vladimír Palko ml., historik
Gabriela Rakúsová, literárna kritička
Stanislav Rakús, spisovateľ a vedec
Jozef Sádovský, manažér sociálneho zariadenia a kresťanský aktivista
Juraj Šeliga, právnik, občiansky aktivista
Ján Štrasser, básnik a publicista
Alta Vášová, spisovateľka
Jana Vinterová, jazyková redaktorka
Rudolf Zajac, lekár
Zuzana Krónerová, herečka